Višegrádske dni 2022(30. 10. 2022 - 27. 11. 2022)
zobrazenie pre tlač
30. 10. 2022, 19.00 hod. - Máraiho štúdio, Timonova 3
Teatr Formy Wroclaw(divadlo, PL)
Only you
Účinkujúci:

Barbara Gadomska, Józef Markocki, Marek Smycz

Na medzinárodnej scéne renomované a etablované poľské divadlo pantomímy prichádza s komediálnym predstavením, ktorého podtitul je „ Príbeh istej lásky “.

Predpredaj:
  • pokladňa Divadla Thália (pred koncertom)
05. 11. 2022, 19.00 hod. - Historická radnica, Hlavná 58
Jazz FOR SAle I(koncert, HU/PL/SK)
Obsadenie:

32. ročník Medzinárodného jazzového festivalu

G.Piotrowski Quintet

Marek Hlavica & Blues Fakers

Scott Kinsey & Hadrien Feraud  & Gergö Borlai

Grzegorz Piotrowski Quartet & Tamara Behler
Grzech Piotrowski – saxofonista, producent a vydavateľ (Alchemik Records). Autor projektov : World Orchestra Grzech Piotrowski, Alchemik, Alchemik Big Band, Oxen, Freedom Nation. Je tvorcom Festivalu Wschod Piekna, ktorý existuje od roku 2015 a taktiež od roku 2017 riaditeľom jedného z najstarších poľských jazzových festivalov – Old Jazz Meeting – v Zlotej Tarke, ktorý trvá už 52 rokov. Hosťom kapely je Tamara Behler, vokalistka novej generácie  poľského jazzu, ktorá je zároveň sólistkou Alchemik Big Bandu a spolupracuje taktiež s Ewou Bem.
Koncert bude premiérou nového albumu „THE Best OF“ Grzech Piotrowski. Sám o ňom povedal : „Je to nahrávka ku ktorej som dozrieval mnoho rokov. Bolo potrebných veľa albumov, projektov i spolupráce, aby  autorský album spájal kvalitu nahrávok a kvalitu skladieb“.
Obsadenie :
Grzegorz Piotrowski
 saxofón
Piotr Matusik
 klávesové nástroje
Krzystof Gradziuk
 bicie
Jan Wierbicki
 basa
Tamara Behler
 spev
 
Marek Hlavica Blues Fakers
Blues Band Luboša Andršta pôsobil na hudobnej scéne 40 rokov a po úmrtí Luboša Andršta stáli členovia kapely pred otázkou, či nevyužiť rokmi utuženú súhru a nepokračovať v kvartete, ktorý by ctil odkaz svojho zakladateľa a zároveň poukazoval na jej nový názov Blues Fakers. S ohľadom na nároky legendárneho gitaristu na svojich spoluhráčov patrili členovia Blues Bandu Luboša Andršta do vybranej muzikantskej spoločnosti. Najstarším spoluhráčom Luboša Andršta je bubeník Pavel Razím (Framus Five), ktorý je už legendou medzi českými perkusionistami. Basista Pavel Novák tvrdil muziku v Mišíkovom ETC a spevák Marek Hlavica pôsobil vo funkrockovej Žáhe, multižánrovom projekte Solitaire MH a v aktuálnom folk-jazzovom kvartete Marek & The Seladons. Predovštkým je však bluesovej komunite známy ako dlhoročný moderátor festivalu Blues Alive. Po pripojení gitaristu mladšej generácie Viktora Jermana vznikol kvartet, ktorý vedľa osvedčených bluesových štandardov, ktoré hral Andršt celé desaťročia, zaraďuje i skladby, z ktorých by pravdepodobne bluesovým puristom naskakovala husia koža. Napriek tomu skladby od Eurythmics, Neila Younga, Beatles, či Tiny Turner z bluesového repertoáru nijako nevyčnievajú - naopak, ešte ho oživujú.
Obsadenie : 
Marek Hlavica
 spev, harmonika
Viktor Jerman
 gitara
Pavel Novák
 basová gitara
Pavel Razím
 bicie
Scott Kinsey & Hadrien Feraud  & Gergö Borlai
Scott Kinsey – svetoznámy hráč na klávesové nástroje bol spolu so Scottom Hendersonom a Garry Willisom zakladateľom legendárnej fusion skupiny Tribal Tech. Jeho hudobný prejav je ovplyvnený Joe Zawinulom a Jaco Pastoriusom.  Má kredit geniálneho improvizátora s výraznou kreativitou a originalitou. Pracuje aj ako producent a jeho hudba sa objavila aj na sound trackoch úspešných hollywoodských filmov, akými sú Ocean´s Twelve  či Dannyho jedenástka.
 Hadrien Feraud sa narodil v Paríži v roku 1984. Ovplyvnený Jaco Pastoriusom už ako dieťa začal hrať na basgitare a ako je to charakteristické pre géniov, za pár rokov doviedol svoje schopnosti autodidaktickým spôsobom k dokonalosti.  Ako devätnásťročný dostal pozvanie od Johna McLaughlina na nahrávku pripravovaného albumu „Industrial Zen“. Prelomovým momentom v jeho kariére bolo vydanie jeho prvej sólo nahrávky v roku 2006 „Hadrien Feraud“, ktorá mu otvorila cestu k spolupráci so svetovo renomovanými osobnosťami - s Chickom Coreom, Lee Ritenourom, Hiromi Uehara, Jean Luc Pontim a Birelli Langrenom. V roku 2008 sa stal v ankete kritikov Down Beatu „Elektrickým basistom roka“ a v nasledujúcom získal „Cenu čitateľov Choise“ Bass Player Magazínu. Momentálne je považovaný za najprogresívnejšieho basgitaristu sveta, pokračovateľa odkazu Jaca Pastoriusa.
Borlai Gergö - fenomenálny fusion bubeník, ktorý sa ako jeden z mála bubeníkov zo stredoeurópskeho regiónu presadil vo svete. Aktuálne žije a tvorí v Los Angeles. Magazínom Drummer World bol zaradený do top 10 najlepších bubeníkov sveta. Je držiteľom ocenenia Golden Stick. Gergő tiež obsadil 3. miesto v ankete Modern Drummer's Poll 2019 o najlepšieho bubeníka za takými legendárnymi bubeníkmi ako Vinnie Colaiuta a Steve Smith.
V roku 2020 bol jeho posledný sólový album The Missing Song nominovaný na cenu Grammy v dvoch kategóriách. V roku 2021 najrenomovanejšia svetová spoločnosť na výrobu bicích nástrojov Gretsch vydala signovaný malý bubon Gergo Borlai signature. Spolupracuje s hudobníkmi : Guthrie Govan (UK) Jeff Lorber (USA), Nathan East (USA), Dean Brown (USA), Bob Mintzer (USA), Hiram Bullock (USA), L. Shankar (India), Vernon Reid (USA), Al DiMeola (USA), Yolanda Charles (GB), Nguyen Le (F) či Guthrie Govan (UK).
Predpredaj:
12. 11. 2022, 19.00 hod. - Historická radnica, Hlavná 58
Jazz FOR SAle II(koncert, CZ/SK)
Obsadenie:

Big Band Št. konzervatória Košice

AMC Quartet & Bob Franceschini

Big Band Štátneho konzervatória Košice
Big Band Konzervatória Košice vznikol v školskom roku 2010/2011 z iniciatívy pedagógov Petra Slávika a Adriána Harvana, ktorý je zároveň aj jeho umeleckým vedúcim. Tvoria ho študenti oddelenia dychových nástrojov (saxofóny, trúbky, trombóny) a rytmickej  sekcie (kontrabas, klavír, gitara a bicie). Orchester intenzívne spolupracuje so žiakmi hudobnodramatického oddelenia, ktorí dopĺňajú repertoár vokálnymi skladbami.. Repertoár telesa tvoria vo väčšine klasické swingové skladby autorov ako Glenn Miller a Duke Ellington, ale tiež latinsko-americké skladby (napr. známa Copacabana), alebo skladby autorskej trojice Voskovec – Werich – Ježek. Big Band počas obdobia svojej existencie vystúpil na koncertoch v rámci podujatí organizovaných mestom Košice a spolupracuje tiež pri realizácii výchovných koncertov pre Základné umelecké školy. 
Obsadenie:
Saxofóny
 Barbora Šimková
 Peter Hangurbadžo
 Martin Bobaľa
 Kristína 
 Falisová
 Teodor Sedláček
Trúbky
 Peter Slávik
 Richard Gajdoš
 Tobiáš Šelepský,
 Daniel Hančikovský
 Adam Kotlarčík
Trombóny 
 Gregor Chalupecký
 Pavel Novák
 Peter Savčák 
 Marek Kacvinský
Gitara
 Jakub Evans
Klavír 
 Daniel Tresa
Kontrabas 
 Magda Kokyová
Bicie 
 Attila Orbán Bakoš
Spev 
 Sebastián Bartko
Dirigent 
 Adrián Harvan
AMC Trio & Samuel Marinčák  &  Bob Franceschini  
Spolupráca hudobníkov tvoriacich AMC Trio začína v roku 1993, keď sa zúčastnili súťaže mladých jazzových skupín a získali jednu z hlavných cien. Ich vývoj zaznamenal typický priebeh – pri hraní štandardov si postupne vytvárali vlastný výraz a zvuk a postupne sa orientovali výlučne na interpretáciu autorskej hudby, pod ktorú sa podpisujú všetci členovia. Nie sú typickým triom jedného lídra, ale zoskupením troch rovnocenných členov, ktorých pôsobenie vyúsťuje do vyváženého celku Vo svojich kompozíciách často prekračujú rámec zaužívaných jazzových postupov a siahajú aj po mimo jazzových hudobných zdrojoch. Veľký dôraz kladú na melodickosť skladieb a ich výrazné a prehľadné spracovanie. Hudba AMC Tria čerpá z rôznorodosti a spevnosti predkladaných tém inšpirovaných i nápevmi z východoslovenského folklóru.  Od roku 2007 AMC Trio spolupracuje s gitarovým virtuózom, bývalým členom kvarteta Oscara Petersona, Ulfom Wakeniusom, s ktorým nahralo dva albumy, Soul Of The Mountain (2008) a Waiting For A Wolf (2011).  V roku 2011 AMC začalo spoluprácu s legendárnym trubkárom, štvornásobným držiteľom ocenenia Grammy, Randy Breckerom a ich nové spoločné CD One Way Road To My Heart vyšlo v marci 2013 v nemeckom vydavateľstve Moosicus records a na Slovensku získalo cenu Radio_Heads Awards ako najlepšie jazzové CD tohto roka. Ďalšou výrazovou polohou boli koncerty s americkou dychovou sekciou,  pre ktorú aranžmány napísal skladateľ, dirigent a hráč na saxofón Adrián Harvan. Dychovú sekciu tvorili Michael Patches Stewart na trúbku a Bill Evans resp. Eric Marienthal na tenor saxofón. Od roku 2013 Trio začalo spolupracovať s gitarovou legendou Philipom Catherinom s ktorým v roku 2016 nahralo album Very keen attack. V januári 2017 vydáva album Ad Fontes so Stano Baláž Folk Bandom, ktorý získal cenu verejnosti v súťaži Esprit o najlepšie jazzové CD roku 2017. V roku 2018 koncertuje s americkým tenor saxofonistom Ericom Marienthalom.  V decembri 2019 vychádza album AMC Trio +  s americkou huslistkou Reginou Carter. V súčasnosti AMC Trio dokončilo nahrávanie nového albumu s Randy Breckerom, na ktorom v dvoch skladbách spoluúčinkuje i jeho manželka saxofonistka Ada Rovatti Brecker. Na festivale uvedie kapela väčšiu časť skladieb z pripravovaného albumu, ktorý by mal vyjsť začiatkom budúceho roka.
Bob Franceschini – americký jazzový saxofonista, skladateľ a aranžér.  Profesionálne začal hrať ako 17 ročný v kapele Tita Puenteho. V súčasnosti koncertuje po celom svete s Mike Stern Bandom, Willie Colónom, Dennisom Chambersom a Victor Wooden Triom. Každoročne spoluorganizuje s Bobom Reynoldsom a Bobom Hemengerom akciu Inside : Outside Retreat – čo je letný kemp pre hráčov na saxofón. Počas svojej kariéry absolvoval turné s Dave Wecklom, Paul Simonom, Celine Dion, Ricky Martinom, Lionel Ritchiem a Edie Palmierim a zložil a aranžoval hudbu i pre Tower of Power a Victora Wootena. Objavil sa na 80 nahrávkach rôznych interpretov a v roku 2001 nahrával na Grammy nominovaný album Mike Sterna „Voices“. Okrem saxofónu hrá i na klarinet a elektrickú flautu. Je propagátorom náustku Bob Franceschini Maestra, ktorý pre neho vyrobil Rafael Navarro.
Obsadenie:
Peter Adamkovič klavír
Martin Marinčákko ntrabas
Stano Cvanciger bicie nástroje
Samuel Marinčák gitara
Bob Franceschini tenorsaxofón
Predpredaj:
18. 11. 2022, 19.00 hod. - Divadlo Thália, Mojmírova 3,
Slovenské národné divadlo (divadlo, SK)
Ilúzie
Réžia:
Eduard Kudláč
Účinkujúci:
Dramaturgia: Darina Abrahámová
Scéna a kostýmy: Eva Kudláčová-Rácová
Hudba: Martin Burlas
Účinkujú: Emília  Vášaryová, Božidara Turzonovová, Martin Huba a Dušan Jamrich. 

Príbeh dvoch manželských párov, ktoré bilancujú, spovedajú sa jeden druhému a komentujú, pričom vychádza najavo nejedno prekvapenie. Irónia strieda dramatické výpovede a ústi do dynamického sledu monológov s ktorými sa diváci môžu identifikovať. Ostáva otázka – je opakom ilúzie pravda, alebo lož?

Predpredaj:
  • pokladňa Divadla Thália (pred koncertom)
19. 11. 2022, 19.00 hod. - Historická radnica, Hlavná 58
Jazz FOR SAle III(koncert, PL/SK)
Obsadenie:

S.Slowinski Quartet

Silvia Josifoská & Erich “Boboš“ Procházka& Gero  Band  

Electric Shock

Stanislaw Slowinski Quartet  
            Zakladateľom a leadrom kvarteta je huslista, ktorý bol čitateľmi renomovaného poľského časopisu Jazz Forum nominovaný v kategóriach „Husle“ a „Nová nádej“. Stal sa Lauerátom tvorivého štipendia mesta Krakow 2014, víťazom Grand Prix 39. Jazz Juniors 2015 a víťazom Ceny publika na prvej medzinárodnej súťaži „Jazzové husle Zbigniewa Seiferta“. Albumy, ktoré nahral pre vydavateľstvo Hevhetia sa stretli s uznaním ako hudobných kritikov, tak i publika a ich propagačné turné zahŕňalo viac ako 100 koncertov v Európe, Južnej Amerike a Ázii. Jeho najnovší album „Visions Violin Concerto live at ICE Krakow“ bol nahraný za účasti jedného z najlepších komorných orchestrov v Európe AUKSO pod taktovkou vynikajúceho dirigenta Mareka Mosiu. Podpora vydania tohto albumu zahŕňala bezmála sto koncertov v Číne, Mongolsku, Nemecku, Švajčiarsku a Poľsku, pričom sa tento stal udalosťou  sezóny v rámci poľskej jazzovej scény. Album bol vydaný vydavateľstvom InfraArt Record, ktoré sám založil. Okrem koncertnej činnosti je aktívny i ako skladateľ, aranžér a producent. Program koncertu na festivale bude čerpať z albumov „Landscapes For Easy To Explain“ (Hevhetia), „Visions Between Love & Death“ (Hevhetia) a taktiež z ešte nepublikovaných skladieb.
Obsadenie :
Stanislaw Slowinski 
 husle
Franciszek Raczkowski  
 klavír
Szymon Frankowski
 kontrabas
David Fortuna
 bicie
Silvia Josifoská & Erich “Boboš“ Procházka  & Gero  Band
Silvia Josifoska  patrí k najvýznamnejším a najoriginálnejším tváram bluesovej a jazzovej scény u nás. Svoju hudobnú kariéru odštartovala už v deväťdesiatych rokoch a predstavila sa publiku na festivaloch Blues Alive, Livin´Blues, Sitno Blues a na významných podujatiach v Rakúsku, Taliansku a  Poľsku. Pravidelne sa predstavuje aj na viedenskej hudobnej scéne. Produkcia Silvie Josifoskej vychádza z bluesových koreňov, okorenených funkom, soulom, či rockom. Taktiež je niekoľkonásobnou držiteľkou titulu Slovak Blues Top - Najlepšia bluesová speváčka na Slovensku.
Erich “Boboš” Procházka je koncertným hráčom viac ako 30 rokov a ako virtuóz fúkacej harmoniky je aj vyhľadávaným štúdiovým hráčom. Svedčí o tom spolupráca na viac ako 100 žánrovo rôznorodých štúdiových projektoch štýlov blues, rock, pop, šansón, jazz ale aj metal. Patria medzi ne napríklad platne hudobných skupín a sólistov: Vidiek, Richard Müller, Peter Lipa, Pavol Hammel, Andrej Šeban, Hex, Janko Lehotský, Robo Grigorov, Jana Kocianová, Gabriel Jonáš, Fermata, Tublatanka, Szidi Tobias, Miro Noga a Peci Uherčík. Zo zahraničných sú to napríklad nemecký Hans Blues & Boogie a maďarský Stáció. Erich “Boboš” Procházka má veľký kredit u najlepších ústnych harmonikárov Európy, a taktiež u renomovaných hudobných publicistov.
György Mészáros študoval hru na klasickej gitare na konzervatóriu Jánosa Richtera v Györi u profesora Ede Roth. Základy flamenca sa učil od Martina Bies, k čomu ho inšpiroval Paco de Lucia a Vicente Amigo. Ťažiskom jeho hudobných aktivít je však jazz, k čonu ho inšpiroval  Pat Metheny, Bobby McFerrin, Chick Corea, Richard Bona a Diana Krall. Okrem toho ako zdroj inšpirácie udáva Yngwie Malmsteena, Glenn Goulda, J.S.Bacha a W.A.Mozarta.
Juraj Gergely je hráč na bicie nástroje, organizátor kultúrnych podujatí a zakladateľ Jazzového centra v Leviciach ako prvého na Slovensku. Pôsobí ako pedagóg Súkromného konzervatória v Nitre a na Základnej umeleckej škole v Leviciach. V roku 2001 dostal cenu „Ladislava Martoníka“ za organizačné aktivity v oblasti jazzu a v roku 2016 obdržal plaketu J.A.Komenského za vynikajúce výchovno-vzdelávacie výsledky v hre na bicie nástroje a rozvoj jazzovej hudby. 
 
Electric Shock
Power fusion kapela Electric Shock vznikla v roku 2016 po sólovom albume gitarového fenoména Mikea Gottharda „Intellectual Brutality”. Mike Gotthard ako výnimočná osobnosť mladej generácie maďarských gitaristov začínal na základoch bluesu a rocku autodidaktickým spôsobom. V štúdiu pokračoval  u svojich učiteľov Zoltana Zsoldosa a Tamasa Mohaia. V roku 2011 bol prijatý na Akadémiu hudby Ferenca Liszta, fakultu jazzovej gitary, kde jeho učiteľmi boli Gyula Babos, Sandor Horanyi a Attila Laszlo. Jeho hudobný štýl je syntézou bluesovej emocionality, jazzovej improvizácie, energie rocku a funkových rytmov. V roku 2015 bol objavom roku HANOSZu – Maďarskej národnej asociácie inštrumentalistov. Na nahratí jeho sólového albumu sa podieľali renomovaní hudobníci ako Gary Willis, Scott Kinsey, Gergő Borlai, Anton Davidyants, Federico Malaman, Tamas Barabas a Daniel Szebenyi. Kapela sa vďaka silnej zostave a sviežemu zvuku okamžite stala v Maďarsku kultovou fusion kapelou.
Obsadenie :
Mike Gotthard
 gitara
Dániel Szebényi
 hráč na klávesové nástroje
Gudics Martin 
 basgitara
Gergő Borlai 
 bicie nástroje
27. 11. 2022, 19.00 hod. - Máraiho štúdio, Timonova 3
Divadlo Commedia (divadlo, SK)
Kapustnica
Réžia:
Vlado Benko
Účinkujúci:

Vlado Benko, Michal Novák, Dušan Kubaň

 

Dramatizácia : Alexander Gregor

Preklad, úprava a réžia : Vlado Benko

Stretnutie dvoch starých francúzskych vidiečanov s mimozemšťanom je situáciou, kde ich zjav a živočíšna zemitosť prináša zmes rustikálneho komedianstva a rollandovského pritakávania životnému optimizmu, ktoré ústi do poznania, že znamenitá kapustnica môže byť zdrojom radosti a úžasného blaha.

 

Ohlasy divákov na festivale Divadelný Hronov: 

„Já jsem viděl film, televizní inscenaci i divadelní představení, ale tahle verze je nejlepší“.

„Za posledních deset let nejlepší představení. Na výsost spokojeni“.

„ Strašne se mi to líbilo, já jsem se prosmála od začátku do konce, pro mně to bylo nejkvalitnejší představení“.

„Moc, moc, moc úžasné. Mělo to úplně všechno. Herecké výkony, děj, humor, já jsem úplně nadšená“.

„Hrozně, velice se mi to líbilo, byla to taková chvála divadla“.

Predpredaj:
  • pokladňa Divadla Thália (pred koncertom)
©2009 - 2012 Občianske združenie FORSA, všetky práva vyhradené | Powered by Intas, s.r.o. | Created by CODE2B, s.r.o.