Višegrádske dni 2019(01. 09. 2019 - 31. 12. 2019)
zobrazenie pre tlač
06. 09. - 10. 10. 2019 - Kasárne/Kulturpark, budova Bravo
Poster Quadrennial Bardejov(výstava, )

Výstava medzinárodnej súťaže plagátov, ktorá bola v Bardejove  sprístupnená v roku 2017. Autorom projektu, jeho hlavným koordinátorom a kurátorom je Peter Javorík, pôsobiaci ako asistent na Akademii Sztuk Pieknych im. Jana Matejki v Krakowe. Na základe výzvy na súťažné príspevky sa súťaže zúčastnilo 5532 autorov plagátov z 32 krajín. Odborná porota, ktorej členmi boli Barbara Widlak, Wladislaw Pluta a Marian Osislo z Poľska a Samuel Čarnoký a Ivana Betková zo Slovenska vybrala v 4 kategóriach – Kultúrny plagát, Politický plagát, Študentský plagát a Andy Warhol  249 plagátov a v každej z kategórii udelila 1., 2. a 3. cenu. Akcia zameraná na svetový plagátový dizajn svojim obsahom a úrovňou predčila zámer organizátora, vytvárať podmienky na prezentáciu diel vizuálnych umelcov na Východnom Slovensku a zvyšovať tak povedomie verejnosti o grafickom dizajne.

 

Kurátor:  Peter Javorík

Vernisáž výstavy: 5.9.2019 o 18:00 hod.

25. 09. 2019, 19.00 hod. - Synagóga, Zvonárska ulica 7
Šalamon kapelye(koncert, SK)
Obsadenie:

Dominika Gurbaľová - spev

Martin Švec - klarinet

Ján Grocký -  akordeón

Ladislav Gurbaľ - violončelo

Peter Boroš - husle

Pavol Šalamon - kontrabas

Košická klezmerovská formácia vznikla na začiatku roka 2015. Repertoár pozostáva  jednak z tradičných klezmerských skladieb, a jednak zo skladieb inšpirovaných klezmerom.  O dramaturgiu jeho tvorby sa stará kapelník a kontrabasista kapely Pavol Salamon, pričom úpravy väčšiny skladieb pochádzajú od vedúceho Budapest Klezmer Bandu  Ferenca Jávoriho,  Adriana Harvana,  pôsobiaceho na košickom Konzervatóriu a violončelistu kapely Ladislava Gurbaľa. Texty piesní z „jidiš“  do slovenčiny prebásnil Ján Štrasser a Ján Gavura.

 

 

20. 10. 2019, 19.00 hod. - Historická radnica, Hlavná 58
František a Vojta Nedvědovci so skupinou(koncert, CZ)
Obsadenie:
František Nedvěd – spev, gitara
Vojta Nedvěd – spev, gitara
Peter Kocman – spev, gitara
Milan Plechatý – spev, basová gitara

Koncert Františka a Vojtu Nedvědovcov, ktorí vyšli z tradície českej trampskej piesne a spolu s ďalšími pesničkármi akým bol napr. Wabi Daněk pozdvihli svoju pôvodnú tvorbu do oblasti umenia. Na koncerte zaznejú skladby Františka a Vojtu Nedvědovcov, pričom však ťažiskom koncertu stále zostáva emocionálny náboj melódií a textov Honzu Nedvěda.

27. 10. 2019, 19.00 hod. - Divadlo Thália, Mojmírova 3,
Dejvické divadlo(divadlo, CZ)
Vražda krále Gonzaga
Réžia:
Jiří Havelka
Účinkujúci:
Ivan Trojan, Simona Babčáková, Martin Myšička, Zdeňka Žádníková Volencová, Klára Melíšková, Tomáš Jeřábek
Dejvické divadlo oslávilo 25 rokov svojej existencie predstavením Vražda krále Gonzaga. Prvá polovica hry má formu stand up výstupov šiestich hercov, ktorí postupne predstupujú pred divákov a hovoria o sebe. Ich spovede sú dokonale vystavané výstupy, v ktorých sa komickosť a nadsádzka presvedčivo miesi s autenticky pôsobiacim odhaľovaním osobných tráum, neistôt a úvah o hereckej profesii. Výstupy uzatvára scéna z Shakespearovho Hamleta „najslávnejšieho divadla na divadle“ , kde potulní herci predvádzajú smrť kráľa Gonzaga, aby prispeli k odhaleniu jeho vrahov. Druhá časť je dokumentárnym divadlom – reportážne poňatou rekapituláciou udalosti zobrazujúcu posledné dni Putinovho kritika Alexandra Litvinenka v Londýne, jeho vleklé umieranie a drastický a sugestívny záverečný monológ. Je to výzva smerujúca k odmietnutiu diktátorských a totalitných praktík, ktorá má jasnú väzbu i na našu súčasnosť. 
Obe časti prinášajú závažné témy, poukazujúce na zmysel hereckej profesie, na schopnosť umelca prebúdzať diváka z letargie a pôsobiť silou svojho majstrovstva na vedomie spoločnosti.
Dramaturgia: Eva Suková
29. 10. 2019, 19.00 hod. - Historická radnica, Hlavná 58
Nerez a Lucia (koncert, CZ)
Obsadenie:
Lucia Šoralová - spev
Vít Sázavský - spev, viola, gitara
Zdeněk Vřešťál - spev, gitara, fúkacia harmonika, trombón
Grégoire Brun - kontrabas, spev 
Robert Fischmann - flauty, píšťaly, klavír, perkusie, spev
David Lomič - akordeón, tenorsaxofón, spev

„Dlouho jsme váhali, jestli ještě někdy obnovíme Nerez, protože Zuzana Navarová je nenahraditelná. Občas jsme  sice pár písní Nerez zahráli,  s Klárou Vytiskovou, Marií Rottrovou nebo Katkou Koščovou. Lucia Šoralová si nás ale našla sama a přesvědčila nás, že právě ona doplní onen chybějící třetí vrchol tvůrčího trojúhelníku. Začala nosit své písně, které byly úplně jiné, než jaké píšu já. Ale právě tato odlišnost dvou tvůrců v jedné kapele byly hlavním motorem starého Nerezu. A jsou i dnes – dva naprosto odlišní textaři a skladatelé, které usměrňuje a doplňuje aranžér Vít Sázavský „ - vraví Zdeněk Vřešťál. Česká pobočka Warner Music vydala 8.februára 2019 CD i LP skupiny Nerez a Lucia „Zlom“. Obsahuje 12 piesní a symbolicky tak nadväzuje na dobu, kedy vychádzali vinylové platne Nerezu ako klasické albumy „Nerez Masopust“, „Na vařený nudli“ a „Ke zdi“.  Album prekvapuje žánrovou pestrosťou – od folkovej balady, cez šansón, akustickú pop music, reggae až po čardáš s textami v češtine, slovenčine, hebrejčine, srbochorváčtine a v romštine. „Naší hlavní zbraní jsou vokální party i sbory- všechno je prostě jako tenkrát…,“ hovorí nostalgicky Vítek Sázavský.

07. 11. - 01. 12. 2019 - Kasárne/Kulturpark, budova Bravo
InDEx 2 – Industrial Design Examples from Poland(výstava, PL)

InDEx 2 - Industrial Design Examples from Poland je umelecká výstava venovaná poľskému dizajnu.  Dvadsaťjeden projektov zachytávajúcich riešenia pre dopravu, obchod, priemysel, šport a oddych, či domáci dizajn dokumentuje potenciál kreatívnych poľských projektantov a nadväzuje na minuloročnú edíciu. Všetky tieto projekty sa úspešne uplatňujú v praxi a získavajú tak pozitívne hodnotenia ich užívateľov. 

09. 11. 2019, 19.00 hod. - Historická radnica, Hlavná 58
Jazz FOR SAle I(koncert, HU/CZ/PL)

29.ročník medzinárodného jazzového festivalu

 

Wicked Heads (PL)
Gergö Borlai - Gary Willis - Llibert Fortuny - Béla Szakcsi  Lakatos (H,USA,E)
Boris Band Combination (CZ)
16. 11. 2019, 19.00 hod. - Historická radnica, Hlavná 58
Jazz FOR SAle II(koncert, HU/SK/PL)
29.ročník medzinárodného jazzového festivalu
 
Michal Zaborski Quartet (PL)
Mike Gotthard Group (HU)
AMC Unit & Eric Marienthal (SK, USA)
23. 11. 2019, 19.00 hod. - Historická radnica, Hlavná 58
Jazz FOR SAle III(koncert, HU/CZ/SK)
29.ročník medzinárodného jazzového festivalu
 
Nagy János Trio (HU)
Skety (CZ)
Fermáta (SK)
28. 11. 2019, 19.00 hod. - Divadlo Thália, Mojmírova 3,
Divadlo Ungelt(divadlo, CZ)
Felix Mitterer: Pardál
Réžia:
Ladislav Smoček
Účinkujúci:

Carmen Majerová, František Němec, Ondřej Novák

Napínavá tragikomédia s témou starnutia a zabúdania, v ktorej sa skutočnosť premieta do nečakaných a dojemných okamihov. Stará žena autom zrazí muža a odvedie ho domov, aby záležitosť urovnala. Problém tkvie v tom, že ona už niekoľko rokov nemá vodičské oprávnenie a on zjavne nemá kam ísť. Navyše je neuveriteľne podobný jej zosnulému manželovi... Pre súčasného rakúskeho dramatika Felixa Mitterera bola mottom hry Rilkeho báseň o šelme v klietke – odkiaľ je i titul hry. Je to metafora ľudskej existencie zovretej mrežami životných obmedzení, proti ktorým je človek bezmocný. Jedným z nich je aj staroba. Avšak prístup oboch protagonistov k tomuto životnému handicapu vnáša do hry humor a radosť, kedy podľa režiséra Ladislava Smočka - „hercov zasiahne chuť žitia“...
Predstavenie bolo preložené z 22.11.2018, kedy bola Jana Štěpánková náhle hospitalizovaná.
02. 12. 2019, 19.00 hod. - Kunsthalle/Hala umenia Košice, Rumanova 1
Slovenské národné divadlo(divadlo, SK)
Gerhart Hauptmann: Pred západom slnka
Réžia:
Michal Vajdička
Účinkujúci:

Martin Huba, Alexander Bárta, Daniel Žulčák - Martin Varínsky, Táňa Pauhofová, Monika Šagátová, Tomáš Maštalír, Diana Mórová, Ľuboš Kostelný, Jozef Vajda, Emília Vášáryová, Mária Schumerová (poslucháč VŠMU), Michal Noga, Dušan Jamrich, Emil Horváth, Branislav Bystriansky, Ján Gallovič-Ľubomír Paulovič, Sofia Masiariková -Alexandra Kubaliaková - Daniela Šimeková a zbor 

Hra Gerharta Hauptmanna je silný príbeh o solventnom sedemdesiatnikovi, ktorý sa na jeseň svojho života zamiluje do o niekoľko desaťročí mladšej ženy. Lenže úprimný ľudský vzťah sa nestretne s pochopením najbližšieho okolia a rodiny, ktorá nedokáže akceptovať tento generačne aj sociálne nevyrovnaný zväzok.

 

Martin Huba získal cenu Dosky 2018 v kategórii Najlepší mužsky herecký výkon

 

Dramaturgia: Daniel Majling

Scéna: Pavol Andraško

Kostýmy: Katarína Hollá

Hudba: Michal Novinski

©2009 - 2012 Občianske združenie FORSA, všetky práva vyhradené | Powered by Intas, s.r.o. | Created by CODE2B, s.r.o.